Koło Naukowe
Koło Naukowe Wydziału Inżynierii Produkcji zostało reaktywowane 9 lutego 2021 roku. Dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji powołał dr hab. inż. Krzysztofa Tomczuka na opiekuna Koła Naukowego w kadencji 2024-2028.
W skład Zarządu Koła Naukowego Wydziału Inżynierii Produkcji wchodzą Studenci:
Oliwia Turowska – Przewodnicząca Koła Naukowego
Karolina Sikora – W-ce Przewodnicząca Koła Naukowego
Jakub Podlecki – Członek Zarządu Koła Naukowego
Maciej Rybkowski – Członek Zarządu Koła Naukowego
Badania prowadzone pod patronatem koła naukowego podzielono na dwie sekcje:
- sekcja odnawialnych źródeł energii,
- sekcja automatyki.
Obecne propozycje współpracy, w których mogą uczestniczyć członkowie koła naukowego to:
- analiza dynamiki pracy modułów fotowoltaicznych jako modeli wielowymiarowych (program Matlab),
- projekt i wykonanie układu sterowania do prototypowej maszyny łącznie z przygotowaniem dokumentacji DTR (m.in. projekt elektryczny, wizualizacja 3D w programie Solidworks),
- modernizacja komory do badań cieplnych (przebudowa urządzenia, programowanie i dostosowanie układu sterowania, model 3D).
Tematy i propozycje współpracy są na bieżąco aktualizowane. Najświeższe informacje o realizowanych przedsięwzięciach można uzyskać u opiekuna koła naukowego. Możliwe jest zgłaszanie własnych przedsięwzięć i pomysłów naukowo-badawczych.
KN WIP osiąga kolejne sukcesy, buduje prototyp ogniwa paliwowego
W roku 2022 Pan Maciej Rasztawicki, członek zarządu Koła Naukowego Wydziału Inżynierii Produkcji, nawiązał kontakt z firmą BWT POLSKA Sp. z o. o. Współpraca dotyczyła konsultacji budowy prototypu mikrobiologicznego ogniwa paliwowego. Firma zgodziła się wesprzeć Koło Naukowe i w ramach umowy barterowej dostarczyła zestaw membran, które zespół wykorzystał do budowy prototypu ogniwa paliwowego. Roztwór drożdży do ogniwa dostarczyło Koła Naukowego Mikrobiologów EZA SGGW w Warszawie. Pozostałe elementy zakupiono z podstawowej dotacji KN z SGGW w Warszawie.
Prototyp ogniwa paliwowego zaprezentowano na dwóch wydarzeniach:
1. Dni SGGW w terminie 19-20 maja 2023 na starym kampusie SGGW w Warszawie, ul. Nowoursynowska 166.
2. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – 27 maja 2023 r. na PGE Narodowym, al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1 w Warszawie.
Obecnie prowadzone są dalsze prace nad doskonaleniem prototypu.
Od lutego 2021 roku trwają prace zespołu badawczego, którego członkiem jest Student Wydziału Inżynierii Produkcji – Pan Kacper Bieliński. Prace odbywają się pod patronatem Koła Naukowego Wydziału Inżynierii Produkcji. Pan Kacper wraz z zespołem buduje prototyp turbiny wiatrowej w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Wielkie Wyzwanie Energia .
Student uzyskał dofinansowanie realizacji badań od Dyrektora Instytutu Inżynierii Mechanicznej.
Zgłoszenia do Koła Naukowego Wydziału Inżynierii Produkcji przyjmowane są w sposób ciągły. Osoby zainteresowane proszone są o odesłanie wypełnionego FORMULARZA wraz z podpisaną klauzulą RODO na adres e-mail opiekuna koła naukowego: joanna_aleksiejuk@sggw.edu.pl.