Biogazownie i biometanownie rolnicze – technologie, uzdatnianie biogazu i wykorzystanie pozostałości pofermentacyjnej
Celem studiów podyplomowych jest uzyskanie przez uczestników zarówno wiedzy teoretycznej, jak
i praktycznych umiejętności w zakresie wytwarzania odnawialnych paliw gazowych: biogazu
i biometanu w biogazowniach i biometanowniach rolniczych. W programie studiów ujęto zarówno aspekty techniczne jak i prawne funkcjonowania biogazowni rolniczych. Uczestnicy studiów zapoznają się z charakterystyką surowców do produkcji biogazu, przebiegiem procesu fermentacji oraz racjonalną gospodarką pozostałością pofermentacyjną. Dodatkowo, podczas wyjazdów studyjnych zaprezentowane będzie fukcjonowanie biogazowni rolniczych oraz ich aspekty eksploatacyjne.
Warunki i tryb rekrutacji na studia podyplomowe
Rekrutacja na studia podyplomowe “Biogazownie i biometanownie rolnicze – technologie, uzdatnianiebiogazu i wykorzystanie pozostałości pofermentacyjnej” jest otwarta i odbywa się według kolejności zgłoszeń. Słuchaczami studiów podyplomowych mogą być osoby posiadające dyplom ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia.
Studia trwają dwa semestry.
Rekrutacja kandydatów na studia jest otwarta i odbywa się po dokonaniu rejestracji w systemie IRK
i złożeniu kompletnych dokumentów.Wymagane dokumenty:
- kwestionariusz osobowy kandydata na studia,
- podanie o przyjęcie na studia,
- odpis lub poświadczona przez uczelnię kopia dyplomu ukończenia studiów uprawniających
do podjęcia kształcenia na studiach podyplomowych. W przypadku ukończenia uczelni wyższej za granicą kandydat składa oryginał dyplomu oraz jego tłumaczenie na język polski potwierdzony przez upoważnione instytucje, a także dokument potwierdzający nostryfikację dyplomu lub zaświadczenie o zwolnieniu z postępowania nostryfikacyjnego, - dowody wniesienia wymaganych opłat, w tym wpisowego oraz czesnego co najmniej
za pierwszy semestr (w przypadku płatności w 2 ratach), lub wpłaty całości w przypadku opłaty jednorazowej.
O kwalifikacji decyduje komplet dokumentów i kolejność zgłoszeń. Zakończenie rekrutacji następuje na minimum tydzień przed rozpoczęciem semestru, w którym uruchamiane są studia. Maksymalna liczba miejsc – 20. Minimalna ilość osób wymagana do uruchomienia edycji studiów – 15.
Opłaty za studia
Opłaty: 6 500,00 zł (za dwa semestry)
Uczelnia wystawia fakturę VAT na żądanie Nabywcy będącego osobą fizyczną zgodnie z art. 106b ust. 3 Ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), czyli w przypadku zgłoszenia przez Nabywcę żądania jej wystawienia nie później niż w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym otrzymano całość lub część zapłaty. Uczelnia nie wystawi faktury, jeżeli żądanie zostanie zgłoszone po tym terminie.
W przypadku, gdy Nabywcą jest firma, Uczelnia wystawia VAT zgodnie z przepisami ustawy o VAT, czyli do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym Uczelnia otrzymała wpłatę za studia podyplomowe.
Warunki ukończenia studiów podyplomowych
Ukończenie Podyplomowych studiów „Biogazownie i biometanownie rolnicze – technologie, uzdatnianie biogazu i wykorzystanie pozostałości pofermentacyjnej” odbywa się na zasadach określonych w Regulaminie Studiów Podyplomowych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie:
Warunkami ukończenia studiów są:
- obecność na zajęciach (co najmniej 80% zajęć),
- uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminów i zaliczeń końcowych poszczególnych przedmiotów,
- uzyskanie oceny przynajmniej dostatecznej z ustnego egzaminu końcowego (dyplomowego), obejmującego poruszaną podczas studiów tematykę.
Rekrutacja na studia podyplomowe będzie otwarta przed rozpoczęciem semestru. Rekrutacja odbywa się przez system IRK i o przyjęciu decyduje kolejność zapisów.
Zapraszamy na zajęcia od października 2024 r.
Kierownik studiów: dr inż. Magdalena Dąbrowska
e-mail: magdalena_dabrowska@sggw.edu.pl
Rekrutacja na studia odbywa się w internetowym systemie IRK: https://rekrutacja.sggw.edu.pl/pl/
Zajęcia odbywają się w trybie niestacjonarnym, w soboty i niedziele.
Czas trwania studiów: 2 semestry
Program studiów podyplomowych
Harmonogram zjazdów w I semestrze
Harmonogram zjazdów w II semestrze
1-2 marca29-30 marca12-13 kwietnia10-11 maja24-25 maja14-15 czerwca28-29 czerwca (obrona)
Więcej o studiach podyplomowych :
Sposób wyliczenia ogólnego wyniku ukończenia studiów podyplomowych:
Zgodnie z § 29 Regulaminu Studiów w SGGW ocena na dyplomie zależy od: końcowego wyniku studiów, stanowiącego sumę ½ oceny z egzaminu dyplomowego i ½ średniej ocen za studia, zgodnie z zasadą: bardzo dobry (5,0) – końcowy wynik studiów nie niższy niż 4,50
i średnia ocen za studia co najmniej 4,00; dobry plus (4,5) – końcowy wynik studiów w przedziale 4,25-4,49 i średnia ocen za studia co najmniej 3,75; dobry (4,0) – końcowy wynik studiów w przedziale 3,75-4,24 i średnia ocen za studia co najmniej 3,50; dostateczny plus (3,5) – końcowy wynik studiów w przedziale 3,50-3,74 i średnia ocen za studia co najmniej 3,25; dostateczny (3,0) – w pozostałych przypadkach.
Zasady przygotowania i złożenia egzaminu dyplomowego:
- Termin egzaminu dyplomowego ustala Kierownik studiów w porozumieniu
ze słuchaczami, a egzamin powinien odbyć się nie później niż w ciągu 6 miesięcy od daty zakończenia zajęć w danej edycji studiów podyplomowych, z możliwością przedłużenia terminu egzaminu dyplomowego na podstawie zaakceptowanego przez Dziekana wniosku zainteresowanego słuchacza. - Kierownik studiów nie później niż na 5 dni przed proponowanym terminem egzaminu zwraca się z wnioskiem do Dziekana o powołanie Komisji egzaminacyjnej.
- Egzamin dyplomowy ma charakter egzaminu ustnego. Jego część jawna składa się
z odpowiedzi słuchacza na 3 pytania bezpośrednio związane z tematyką studiów, wylosowane ze znanej wcześniej puli pytań. - W przypadku uzyskania z egzaminu dyplomowego oceny niedostatecznej, słuchaczowi przysługuje prawo do powtórnego przystąpienia do egzaminu w terminie określonym przez Kierownika studiów podyplomowych, jednak nie później niż po upływie
6 miesięcy od terminu odbycia pierwszego egzaminu dyplomowego.
- Termin egzaminu dyplomowego ustala Kierownik studiów w porozumieniu