Inżynieria Systemów Biotechnicznych
Lubisz poznawać nowe obszary wiedzy, myślisz proekologicznie i innowacyjnie, jesteś zainteresowany środowiskiem przyrodniczym, ale masz także zacięcie inżynierskie? Mamy dla Ciebie świetną propozycję.
Kierunek Inżynieria Systemów Biotechnicznych jest właśnie dla Ciebie!
Nasze studia dostarczą Ci wiedzy i umiejętności z zakresu budowy i eksploatacji maszyn specjalistycznych w środowisku ich pracy. Uzyskasz kompetencje inżynierskie oraz szereg konkretnych uprawnień zawodowych (kurs pilarza, świadectwo SEP, certyfikaty ECDL, Cisco, ASTOR, Siemens itd.).
Po ukończeniu kierunku będziesz przygotowany do wykonywania w innowacyjny sposób, z wykorzystaniem nowoczesnych metody i narzędzi informatycznych, różnorodnych zadań inżynierskich związanych z obsługą, eksploatacją i naprawą maszyn i urządzeń wykorzystywanych w środowisku ich pracy (rolniczym, leśnym, gospodarki komunalnej, produkcji żywności).
System biotechniczny w kontekście prezentowanego kierunku należy rozumieć jako układ trzech wzajemnie powiązanych ze sobą czynników: człowiek, środowisko, maszyna. Zatem inżynieria systemów biotechnicznych dotyczy projektowania, produkowania i kontrolowania procesów i obiektów, które funkcjonują w szeroko rozpatrywanym środowisku. Za obszar funkcjonowania systemów biotechnicznych uznaje się zarówno środowisko przyrodnicze jak też systemy produkcyjne, w których poddawane są obróbce surowce pochodzenia biologicznego.
Kierunek Inżynieria systemów biotechnicznych jest przyporządkowany do obszaru nauk technicznych. Efekty uczenia odnoszą się głównie do obszaru kształcenia nauk inżynieryjno-technicznych, przy tym celem kształcenia jest dostarczanie wiedzy i umiejętności z zakresu budowy i eksploatacji maszyn specjalistycznych w środowisku ich pracy. Kierunek ten obejmuje również wszystkie efekty uczenia się prowadzące do uzyskania kompetencji inżynierskich. Prezentowany kierunek jest ściśle powiązany z inżynierią mechaniczną, zawiera bowiem typowe dla tej dyscypliny nauk elementy związane z konstrukcją, budową i eksploatacją obiektów technicznych oraz maszyn. Inżynieria Systemów Biotechnicznych jest kierunkiem wieloaspektowym, dającym wiedzę z zakresu inżynierii mechanicznej.
Koncepcja kształcenia skoncentrowana jest na to aby absolwent kierunku był inżynierem kompetentnym, rozumiejącym istotę rozwiązań inżynieryjnych i ich odniesienia do obiektów przyrodniczych. Sfera dydaktyki jest nierozerwalnie związana z badaniami naukowymi i pracami badawczo-rozwojowymi o charakterze interdyscyplinarnym w tym głównie w zakresie inżynierii mechanicznej.
Kwalifikacja
Kwalifikacja na studia I stopnia odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na egzaminie maturalnym z jednego z trzech przedmiotów matematyka lub chemia lub fizyka.
Studia pierwszego stopnia o profilu ogólnoakademickim na kierunku Inżynieria Systemów Biotechnicznych prowadzone są jako 7. semestralne studia w formie stacjonarnej. Łączna liczba punktów ECTS możliwych do uzyskania w ramach toku studiów wynosi 210 (po 30 w każdym semestrze studiów). Od 5. semestru studenci wybierają jeden z dwóch modułów: projektowanie maszyn roboczych lub systemy techniczne i informatyczne. Integralnym elementem programu jest wykonanie interdyscyplinarnego projektu, który będzie jednocześnie pracą inżynierską. Realizacja projektu trwać będzie trzy semestry a w każdy z nich zaangażowanych być powinno 2 – 3 studentów i dwóch opiekunów. Głównym celem tego elementu programu studiów jest praktyczne wykorzystanie uzyskiwanej wiedzy (większość projektów powinna zostać zrealizowana w formie prototypów, modeli, wdrożeń, itp.), nauka pracy w zespole, nauka zarządzania projektem.
PERSPEKTYWY ZAWODOWE
Kierunek przewidziany jest dla kandydatów posiadających predyspozycje i ukierunkowanie techniczne. Celem kształcenia na tym kierunku jest przygotowanie absolwenta do samodzielnego formułowania, analizowania oraz rozwiązywania problemów inżynierskich z zakresu projektowania, wytwarzania i eksploatacji maszyn i urządzeń. Program studiów na kierunku ISB przygotowuje wysoko wykwalifikowanych specjalistów łącząc znajomość technologii, organizacji produkcji, nowoczesne metody i techniki wytwarzania z wykorzystaniem wspomagania komputerowego, niezbędnego do sterowania procesami w celu poprawy ich efektywności. Absolwenci tego kierunku mogą być zatrudniani:
- w przemyśle maszynowym oraz pokrewnych, w zakładach zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn,
- w jednostkach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych oraz związanych z organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych,
- w jednostkach odbioru technicznego produktów i materiałów, jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych,
- w jednostkach naukowo-badawczych i konsultingowych,
- w innych jednostkach gospodarczych, administracyjnych i edukacyjnych wymagających wiedzy technicznej i informatycznej.
Zakres wiedzy przekazywanej w czasie studiów na kierunku Inżynieria Systemów Biotechnicznych stwarza absolwentom możliwości podejmowania pracy w takich instytucjach, jak: krajowe i zagraniczne ośrodki naukowe i naukowo-badawcze; szkoły wyższe; specjalistyczne gospodarstwa rolnicze i agroturystyczne; nadleśnictwa, ośrodki badawczo-rozwojowe leśnictwa; przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w produkcji i obrocie sprzętem rolniczym, leśnym, ogrodniczym i na potrzeby przetwórstwa płodów rolnych; administracja samorządowa i gospodarcza; ośrodki doradztwa rolniczego; firmy marketingowe; izby rolnicze; centra kształcenia ustawicznego i praktycznego.
STUDIA I STOPNIA
Inżynieria Systemów Biotechnicznych, ze względu na elementy główne efektów uczenia się obejmuje obszary studiów inżynieryjno-technicznych. W ramach dyscypliny inżynieria mechaniczna uwzględnia i uwypukla zagadnienia inżynierskie związane z projektowaniem i użytkowaniem maszyn i urządzeń roboczych. Studia na kierunku Inżynieria Systemów Biotechnicznych obejmują studia inżynierskie I stopnia.
Efekty uczenia się dla kierunku ISB odnoszą się do dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych, dyscypliny inżynieria mechaniczna oraz w niewielkim stopniu do dyscypliny rolnictwo i ogrodnictwo. Inżynieria Systemów Biotechnicznych będąc kierunkiem, który czerpie doświadczenia z obszaru nauk technicznych, jest w głównej mierze skoncentrowany na technicznych aspektach związanych z pojęciem inżynieria mechaniczna. Na I stopniu studiów studenci otrzymują podstawy wiedzy i umiejętności inżynierskich, np. nauki o materiałach, mechaniki, wytrzymałości materiałów, teorii mechanizmów i maszyn, podstaw konstrukcji maszyn, układów hydraulicznych, termodynamiki, elektrotechniki, gospodarki energetycznej, podstaw elektroniki, automatyki. Kierunek studiów Inżynieria Systemów Biotechnicznych zapewnia także uzyskanie wiedzy przyrodniczej oraz o społecznych aspektach nauk technicznych.
Absolwenci kierunku Inżynieria Systemów Biotechnicznych to specjaliści w dziedzinie mechaniki i budowy maszyn oraz różnych rodzajów silników i napędów. Są przygotowani do wykonywania zadań inżynierskich dotyczących eksploatacji, obsługi i naprawy maszyn i urządzeń. W swojej pracy wykorzystują nowoczesne metody informatyczne i narzędzia komputerowe, a także elementy automatyki i robotyki. Przygotowani są do projektowania, organizowania oraz nadzorowania procesów produkcyjnych w rolnictwie, przetwórstwie rolno-spożywczym, leśnictwie oraz utrzymaniu zieleni miejskiej. Mają wiedzę o oddziaływaniu urządzeń technicznych na obiekty biologiczne, a także wiedzą, jak prowadzić badania w zakresie interakcji techniki z przyrodą. Są także przygotowani do samodzielnego prowadzenia firm świadczących usługi związane z obsługą techniczną rolnictwa, leśnictwa oraz gospodarki komunalnej.